Hava limanları ülkeye giriş ve çıkış için en çok tercih edilen yöntemdir. Buda hava limanlarını yasadışı eylemlere açık hale getirir. Bu tip eylemleri tertip edenler eylemin gerçekleşmesi durumunda dünya çapında getireceği yankı ile her zaman isimlerini duyurma çabası içinde olmuşlardır. Bu konumundan dolayı hava limanları stratejik öneme haiz tesisler olarak nitelendirilir. Bilinen güvenlik önlemlerinden farklı olarak hava limanlarında geliştirilmiş ve çok yönlü bir güvenlik söz konusudur.

Diğer tesislerin korunmasında uygulayamayacağınız sıkı güvenlik tedbirlerini bu gibi stratejik öneme haiz tesislerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hava limanı çalışan ve misafirleri de güvenlik önlemlerinin sıkılığına kendi güvenlikleri de ilgilendirdiğinden çok şikayetçi olmazlar.

“Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı” ile havacılık alanındaki uluslararası standartlar ve yönergeler doğrultusunda çalışan GUTS Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri’nin, konusunda uzman yönetici kadrosu oluşturulurken devletin bilgi birikimiyle özel sektörün avantajları bir araya getirilmiştir. Kadrosu emniyet ve asker emeklileriyle sivil kökenli uluslararası çalışma deneyimi olan, sivil havacılık güvenliği alanında uluslararası programlarda eğitim almış, yabancı dil bilen uzman personelden oluşturulmuştur.

Hava limanlarında verilen özel güvenlik hizmetleri devletin kolluk kuvvetleri ile müşterek olarak çalışma ortamı yaratmaktadır. GUTS Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri personeli mevcut hiyerarşi ve iş disiplinine uyarak, kendi görev sorumluluk sahasındaki görevlerin diğer birimlerin görevlerine müdahil olmadan eksiksiz olarak ifa edilmesini sağlar.

Hava limanı yolcu trafiğinin düzenlenmesi, giriş ve çıkışların kontrolü, bagaj ve üst araması vb. hizmetlerin yürütülmesine destek olarak hava limanı güvenliği ile görevli devlet kolluk kuvvetlerine yardımcı olur.